Protetyka
W protetyce stomatologicznej wyróżnia się dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: uzupełnienia stałe i ruchome. Różnią się one od siebie sposobem utrzymania w jamie ustnej, jako że protezy stałe są przymocowane do pozostałych zębów na stałe, natomiast protezy ruchome można w dowolnym momencie samodzielnie wyjąć z ust.
W grupie stałych uzupełnień występują:
- wkłady koronowo-korzeniowe,
- wkłady koronowe,
- licówki,
- korony,
- mosty,
- uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych, czyli implantach.
Z kolei do uzupełnień ruchomych zalicza się:
- protezy akrylowe,
- protezy szkieletowe,
- protezy typu overdenture, które są wsparte na pozostałych zębach lub implantach.
Aparaty leczniczo-rehabilitacyjne, jakimi są protezy stałe i ruchome, są zalecane przez stomatologa wówczas, gdy doszło do utraty zęba stałego lub jego części. Wybór odpowiedniego aparatu zależy od różnych czynników, m.in. od wieku pacjenta, ilości brakujących zębów, lokalizacji ubytków w uzębieniu, a także stanu dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej. Nie bez znaczenia są również możliwości finansowe pacjenta oraz jego indywidualne potrzeby i oczekiwania.
Szczególnym rodzajem uzupełnienia protetycznego są licówki porcelanowe, czyli cienkie płatki, wykonane z wytrzymałego, półprzezroczystego materiału, który dzięki swojej strukturze i zabarwieniu przypomina naturalne szkliwo. Zakłada się je na wargową powierzchnię zęba, gdy u pacjenta występują m.in. odłamania, przebarwienia, szpary lub erozje. Na założenie licówek coraz więcej osób decyduje się ze względów estetycznych.
Osoby, które interesuje nowoczesna protetyka w Poznaniu, więcej informacji o licówkach, koronach i innych uzupełnieniach protetycznych znajdą na stronie internetowej newdentclinic.pl.