yeslogo.pl daje Ci możliwość wybicia się ponad tłum jednakowych firm

Przeczytaj o redakcji bloga

Echo dla pacjentów z Gdyni - na czym polega?

Katarzyna Szczepańska 2022-03-19 0 komentarzy
Echo dla pacjentów z Gdyni - na czym polega?

Echo serca nazywane jest także ultrasonokardiografią lub echokardiografią. To badanie diagnostyki obrazowej bazujące na wykorzystywaniu fal ultradźwiękowych, dzięki którym istnieje możliwość oglądania obrazu na monitorze. Podczas badania sprawdza się między innymi osierdzie, guzy znajdujące się na sercu, budowę zastawek, położenie i wymiary serca oraz skurcze lewej komory. Jest ono podobne do USG piersi, ponieważ również w tym przypadku podstawowym urządzeniem jest ultrasonograf z głowicą. Emituje on ultradźwięki o różnej częstotliwości, które obijają się, a następnie wracają do głowicy. Echo w Gdynijest wykonywane w klinice Medami. Daje ono szansę zmierzenia parametrów pracy serca, przeprowadzenia oceny przepływu krwi w naczyniach wieńcowych oraz skontrolowania pracy zastawek.

Badanie to znajduje zastosowanie także wśród kobiet w ciąży, ponieważ umożliwia wykrycie ewentualnych wad serca u płodu. Sprawdza się wśród kobiet spodziewających się dziecka, które chorują na cukrzycę ciążową oraz różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne. Urządzenia dostępne w gabinecie emitują wysoką częstotliwość fal ultradźwiękowych, co przekłada się na uzyskiwanie szczegółowych obrazów wysokiej jakości. Echo jest bezpieczne dla płodu i trwa najwyżej kilka lub kilkanaście minut.

Ultrasonografy przetwarzają pozyskane informacje dźwiękowe na obrazy, które mogą być drukowane. Na ich podstawie specjaliści są w stanie oceniać funkcjonowanie oraz budowę serca, jak również wykrywać nieprawidłowości, takie jak:

  • zbyt duża ilość płynu zalegająca w worku osierdziowym,
  • zakrzepy,
  • zmiany nowotworowe,
  • niewłaściwa kurczliwość serca.

Echo przydaje się także wśród osób z wrodzonymi wadami tego narządu, który bywa powiększony, a jego ściany są zbyt grube.

Skomentuj wpis